Çfarë markash zotëron Adidas | Historia, Produktet dhe Faktet

Çfarë markash zotëron Adidas? A e dini se Adidas zotëron disa marka të tjera të njohura përveç etiketës së saj kryesore? Lexoni për të eksploruar historinë, produktet dhe faktet rreth markave të ndryshme që zotëron Adidas.

Çfarë markash zotëron Adidas

Historia e Adidas

Adidas u themelua në vitin 1949 nga Adolf Dassler, i cili filloi të projektonte dhe prodhonte këpucë në kuzhinën e nënës së tij. 

Emri 'Adidas' është një kombinim i emrit dhe mbiemrit të tij, përkatësisht 'Adi' dhe 'Das'. 

Ikonë e markës logo me tre shirita u prezantua në vitin 1952, dhe që atëherë, ajo është bërë një nga logot më të njohura në mbarë botën.

Lindja e markave të tjera të Adidas

Me kalimin e viteve, Adidas ka zgjeruar biznesin e tij duke blerë dhe lançuar disa marka të tjera. 

Në vitin 1997, kompania fitoi Grupi Salomon, e cila më vonë iu shit Amer Sports Corporation në 2005. 

Adidas gjithashtu bleu Reebok në 2006, duke e bërë atë një nga degët e tij kryesore. Blerja e fundit e kompanisë është Runtastic, një aplikacion i njohur i fitnesit celular.

Filialet dhe blerjet e Adidas

Përveç markës së saj kryesore, Adidas zotëron gjithashtu disa filiale të tjera, duke përfshirë TaylorMade dhe Five Ten. 

Kompania bleu TaylorMade në 1997, e cila prodhon pajisje dhe aksesorë golfi. Five Ten u ble nga Adidas në vitin 2011, dhe është e specializuar në këpucë sportive në natyrë dhe në aksion.

Portofoli i markave të Adidas: Produkte dhe fakte

Adidas-Slides-

Adidas është një korporatë e njohur gjermane shumëkombëshe që projekton dhe prodhon këpucë, veshje dhe aksesorë. 

Me kalimin e viteve, ajo është bërë një nga markat kryesore në industrinë e sportit, duke ofruar ushqim për atletët dhe entuziastët e sportit botëror. Këtu janë faktet kryesore rreth produkteve Adidas.

1. Adidas Originals

Adidas Originals është një nën-markë e Adidas që fokusohet në veshje dhe këpucë retro dhe vintage. 

Ajo u lançua në vitin 2001 dhe që atëherë është bërë një zgjedhje e njohur në mesin e apasionistëve të atleteve dhe tifozët e veshjeve të rrugës botëror. Disa nga produktet e saj më ikonike përfshijnë atletet Superstar dhe Stan Smith.

2. ​​Reebok

Reebok është një nga degët kryesore të Adidas dhe është e specializuar në veshje sportive dhe fitnesi dhe këpucë. 

Marka u themelua në vitin 1958 dhe që atëherë është bërë një nga emrat më të njohur në industrinë e sportit. Disa nga produktet e saj të njohura përfshijnë Lëkurën klasike dhe Atlete Club C.

3.TaylorMade

TaylorMade është një degë e Adidas që është e specializuar në pajisjet dhe aksesorët e golfit. 

Marka u themelua në vitin 1979 dhe që atëherë është bërë një nga emrat më të besuar në industrinë e golfit. Disa nga produktet e saj të njohura përfshijnë serinë M të klube golfi dhe topat e golfit TP5.

4. Runtastike

Runtastic është një aplikacion fitnesi celular që u ble nga Adidas në 2015. 

Aplikacioni ofron një gamë të gjerë karakteristikash të ndjekjes së fitnesit, duke përfshirë gjurmimin e distancës, numërimin e kalorive dhe planifikimin e stërvitjes.

Ai gjithashtu ofron programe të personalizuara të stërvitjes dhe është i disponueshëm në të dyja iOS dhe Android platformat.

5. Pesë Dhjetë

Five Ten është një filial i Adidas që specializohet në këpucë sportive në natyrë dhe në aksion. 

Marka u themelua në vitin 1985 dhe që atëherë është bërë një zgjedhje popullore mes çiklizmit dhe alpinistëve malorë. 

Disa nga produktet e saj të njohura përfshijnë tabanin e gomës Stealth dhe Impact Pro biçikletë malore këpucë.

6. Marka të tjera

Përveç filialeve të tij kryesore, Adidas zotëron gjithashtu disa marka të tjera, duke përfshirë Y-3, i cili është një bashkëpunim midis Adidas dhe stilistit. Yohji Yamamoto

Y-3 është e specializuar në modën e nivelit të lartë dhe ofron një sërë veshjesh, këpucësh dhe aksesorësh. Kompania zotëron gjithashtu markën, CCM Hokej, e cila është e specializuar në pajisje dhe veshje për hokej mbi akull.

Përfundim

Adidas ka një histori të pasur inovacioni dhe rritjeje, dhe me kalimin e viteve, ajo ka zgjeruar biznesin e saj duke blerë dhe lançuar disa marka të tjera. 

Portofoli i saj i markës përfshin disa nga emrat më të njohur në sportit dhe modës industri. 

Angazhimi i Adidas për cilësinë dhe inovacionin e ka bërë atë lider në industri dhe markat e tij degë kanë kontribuar në suksesin e tij.

Posts ngjashme

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *