Adidas Samba Classic (Ja pse Adidas Samba është kudo)

Nuk mund të shëtisësh rrugëve pa parë dikë duke tundur një palë Adidas Sambas, se si këto këpucë ikonike bënë kthimin e tyre është një nga librat. Vazhdoni të lexoni për të parë pse janë kudo.

adidas sambas

Nëse këpucët Adidas Samba do të kishin kujtimet e veta, do të ishte një përrallë klasike e zhveshur për mënyrën sesi një atlete e vjetër utilitare përfundoi në këmbët e yjeve më të mëdhenj të modës në stilin e rrugës.

Themelues dhe adash i Adidas Adi dassler i projektoi atletet si këpucë për meshkuj në vitin 1949. Në atë kohë, ajo ishte e gjitha e zezë, me tre vija të bardha dhe një shollë me çamçakëz të krijuar për t'i lejuar lojtarët të luanin në sipërfaqe të forta dhe të akullta.

Kupa e Botës FIFA u mbajt në Brazil në vitin 1950 dhe Adidas e quajti modelin Samba, sipas një zhanri tradicional brazilian të vallëzimit dhe muzikës, si një strategji marketingu për t'i bërë lojtarët dhe tifozët e futbollit ta blejnë atë.

Samba, e cila ka qenë gjithmonë e ulur në rafte dhe e përdorur kryesisht për përdorim të përditshëm, tani po rikthehet në vitin 2023.

Dëshira për siluetën e përshtatur për futbollin nuk ka qenë kurrë më e madhe, veçanërisht tek audienca e Gen-Z.

Popullariteti i atleteve është rritur deri në pikën ku GR-të i shesin disa bashkëpunime.

Si dhe pse Adidas Samba është kudo?

Ndërsa Samba pati momentet e saj në skenën e patinave në vitet 1990 dhe në kulturën huligane të futbollit në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1970 dhe 1980, ngjitja e saj e fundit është një nga librat e rekordeve, por ylli i saj i ri nuk ndodhi brenda natës.

Gjatë tre viteve të fundit, një ringjallje masive është krijuar nga bashkëpunimet e përsosura, pamjet e mëdha të personazheve të famshëm dhe Mediat sociale viraliteti.

Bashkëpunimet përcaktojnë kapitalin social të një atlete në 2023, dhe në rastin e Adidas Samba, lejuan siluetën të ngjitej në shkallë.

Grace Wales Bonner, një stiliste me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, dhe Adidas filluan një bashkëpunim në vitin 2020, duke e ngritur Samba me detaje të thurura me grep. Pikëpamja e Bonner-it rezononte me komuniteti i modës, dhe ata u shitën shpejt.

Në fund të vitit 2021, Samba kishte fituar tërheqje dhe nuk kaloi shumë kohë më parë Tabelat e humorit në Instagram dhe skajet në modë të TikTok u kapën.

Rekomandimet TikTok të Adidas Sambas

Krijuesit e TikTok i inkorporuan këpucët në videot e tyre të tipit 'këpucë të nënvlerësuara që ju nevojiten', me kulturën e rekomandimit që shërben si burim kryesor i përmbajtjes.

Do të kuptoni se çfarë nënkuptojmë nëse kujtoni vitin 2021. Në platformë, #adidassamba tani ka mbi 147 milionë shikime.

Lexoni gjithashtu:

Shikime të famshëm me Adidas Sambas

Sambas u rishfaqën dhe ishin kudo; Ata madje u shfaqën si pjesë të artit modern në Art Basel të këtij viti.

Atlete u bë shpejt një stilin e rrugës Domosdoshmëri për modelet si Kaia Gerber, Kendall Jenner dhe Hadid, si dhe mega-ndikues si Emma Chamberlain.

Gerber përqafoi estetikën e relaksuar të gjyshes bregdetare, Chamberlain inkorporoi pa probleme atletet në veshjet e saj evropiane të pushimeve verore.

Dhe pamja e "vajzës së çuditshme" të Hadid kryesisht i kombinoi ato me pjesë shumëngjyrëshe, të zëna, Y2K që funksionuan disi.

Në çdo rast, këpuca ngjallte nostalgji dhe ideja e një vajze të mrekullueshme që ironizonte me një këpucë të çuditshme për babin u bë lëvizja më e mirë e vajzës.

Përfundim

Ky ringjallje Samba ka qenë një zbulim mjaft i madh për vajzat e modës, jo vetëm sepse shumë prej nesh kanë baballarë që nuk mund ta kuptojnë pse këpucët që kanë veshur për 30 vjet janë shitur papritmas.

Stili i të famshmëve dhe ndikimi i mediave sociale e kanë rritur popullaritetin e Samba-s, por gjithsesi është thjesht një këpucë e mirë. Ka një çmim të arsyeshëm, kështu që mund të dëshironi t'i kontrolloni ato.

Posts ngjashme

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *