Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022 dhe udhëzues për ta rifilluar me lehtësi

 – Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022- 

Nëse keni humbur fjalëkalimin tuaj të iPhone, ose për ndonjë arsye, do të dëshironit ta rivendosni plotësisht, pa u shqetësuar. 

Si të rivendosni plotësisht iphone

Ne kemi dhënë këtu, hapa dhe metoda të ndryshme se si të rivendosni plotësisht iPhone 2022 dhe gjithçka që ju duhet të dini. Lexoni për të zbuluar. 

LEXONI GJITHASHTU:

Përfitimet e iPhone

1. Ekosistemi i mollës

iPhone është telefoni i përsosur për t'u përdorur nëse zotëroni pajisje të tjera Apple, si p.sh MacBooksApple Rights Watch, ose iPad. Aftësia për të lidhur një pajisje me një tjetër është e lehtë dhe jashtëzakonisht e përshtatshme.

Kjo është jashtëzakonisht e dobishme kur ju duhet të transferoni foto ose dokumente nga celulari juaj në laptop ose në të kundërt.

Apple IOS, si dhe macOS, janë zhvilluar deri në atë pikë sa mund të luani një film në telefonin tuaj dhe më pas të vazhdoni filmin në laptop.

2. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Ka diçka për të gjithë

Disa vite më parë, kur iPhone i ri mund të kushtonte deri në 1200 dollarë, gjë që ishte e çmendur për çmimin e një telefoni. Por, gjërat kanë ndryshuar në mënyrë drastike vitet e fundit.

Mund të blini iPhone SE më të fundit për 400 dollarë ose një iPhone 11 të përmirësuar për 700 dollarë ose një iPhone 11 pro të përmirësuar për 900 dollarë dhe të gjithë vijnë me procesorin identik Bionic A13.

Ka një shumëllojshmëri zgjedhjesh dhe nuk do t'ju duhet të shpenzoni një pasuri për të blerë një celular.

3. icloud

icloud është një shërbim ruajtjeje i bazuar në cloud i ofruar nga Apple. Kur është i aktivizuar, do t'i ruajë automatikisht të gjitha dokumentet dhe imazhet tuaja në renë kompjuterike për kopje rezervë në rast se pajisja juaj humbet ose vidhet.

Për më tepër, ju mund ta përdorni atë duke përdorur çdo pajisje me qasje në internet. Kjo është shumë e dobishme dhe ju nuk keni nevojë për një stilolaps ose pajisje tjetër ruajtëse pasi ato ruajnë gjithçka në renë kompjuterike.

4. Ndërfaqja e përdoruesit që është e thjeshtë

iPhone-ët janë të thjeshtë për t'u përdorur dhe ngjashmëria e ndërfaqes midis pajisjeve Apple e bën atë një fllad për t'u përdorur.

IPhone sigurohet që funksionet dhe aplikacionet të funksionojnë ashtu siç dëshiron Apple dhe ofron një përvojë të pandërprerë të përdoruesit.

Megjithëse Android ofron liri dhe opsione më të mëdha, megjithatë, shumë përdorues e kanë të vështirë ta përdorin atë.

5. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Përpunues më i shpejtë

Le të shohim krahasimin e Samsung Galaxy S20 Ultra me iPhone X i cili është telefoni më i mirë Android në treg sot si dhe një iPhone gati 3-vjeçar.

Rezultati i geek-bench për një bërthamë në iPhone është i krahasueshëm me atë të Samsung. Samsung.

Kështu thonë ekspertët e fushës procesori i iPhone do të mbetet gjithmonë dy hapa përpara Android. iPhone më i fundit përmban një standard teknologjik me një bërthamë prej 1337. Kjo është 432 më e lartë se S20.

Kjo është dëshmi se iPhone-ët janë procesorë më efikas dhe më të shpejtë se sa konkurrentët.

6. Më pak ndërprerje sigurie

Edhe pse mund të shijoni opsionin e personalizimit në Android, nëse nuk keni lirinë e personalizimit në një telefon Android, mund t'ju kushtojë. 

Telefonat Android janë të thjeshtë për tu hakuar dhe hakerët mund të dëmtojnë të dhënat tuaja ose të marrin të dhënat tuaja personale.

Si të rivendosni plotësisht iphone

Me iPhone, këto lloj gjërash janë të rralla sepse të gjitha shkarkimet duhet të kalojnë mbi murin e zjarrit të Apple. Por, është e rëndësishme të siguroheni që të kontrolloni përpara se të shkarkoni ndonjë softuer nga një palë e tretë.

7. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: privilegjet

Blerja e një iPhone është gjithashtu një shenjë se do të jeni në gjendje të përdorni shumë veçori ekskluzive të Apple, duke përfshirë Pagesa e Apple, lojë Apple Car, FaceTime, iMessage, Dhe kështu me radhë.

Popullariteti në rritje i iPhone i ka dhënë rëndësi më të madhe aplikacioneve IOS. Ka një sërë aplikacionesh, si Apollo dhe Drafts, të cilat nuk janë të aksesueshme për Android.

Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Disavantazhet

1. Ekosistemi i mollës

Është e vërtetë që ekosistemi i Apple është pozitiv dhe negativ. Pasi të keni hyrë, është shumë e vështirë të dilni. I gjithë ekosistemi ekziston për të inkurajuar konsumatorët të blejnë produkte të tjera Apple.

Ka të ngjarë që ju të blini një MacBook kur zotëroni një iPhone në vend të një laptopi Windows.

Pra, nuk do të zbuloni nëse markat e tjera ofrojnë pajisje superiore dhe do t'ju duhet të vazhdoni të prisni derisa Apple të lëshojë një model të ri ose të përmirësojë modelin që ishte në përdorim më parë.

2. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: mbiçmuara

Ndërsa pajisjet janë tërheqëse dhe elegante, kostot për produktet e mollës janë tepër të larta. Kompani të tilla si One Plus po punojnë për të krijuar telefona me kosto të ulët që ju bëjnë të ndiheni se ju kanë mashtruar duke paguar një premium Apple.

3. Më pak hapësirë ​​ruajtëse

iPhone-ët nuk vijnë me slot SD, kështu që mendimi se mund të përmirësoni hapësirën ruajtëse pasi të keni mbaruar blerjen e telefonit tuaj nuk është një alternativë. 

Kjo do të thotë se do t'ju duhet të blini një version më të madh të hapësirës së brendshme.

Pse më duhet të rivendos një iPhone?

Nëse iPhone ose iPad nuk po funksionon siç duhet dhe fillimisht, zgjidhjet nuk funksionojnë, është e mundur që të nevojitet një rivendosje e plotë – por ne rekomandojmë që së pari të rindizni pajisjen tuaj (shih lidhjen e mësipërme).

Një rivendosje në gjendje fabrike mund të zgjidhë problemet që po përjeton telefoni juaj, të tilla si ngrirja ose përplasja ose ka probleme që nuk janë të dukshme.

Pajisjet moderne elektronike janë jashtëzakonisht komplekse dhe ndoshta në një lloj situate konfuze herë pas here. 

Rivendosja dhe fshirja e pajisjes tuaj mund të ndihmojë në eliminimin e problemeve që e bëjnë atë të kapet në një lak të pafund ose të duket i ngadaltë, ose në ndonjë mënyrë tjetër të ndikojë në performancën.

Nëse jeni duke shitur iPhone tuaj (ose ia dorëzoni një individi në familje ose një të njohuri), është thelbësore të fshini të gjitha informacionet delikate të ruajtura në të.

Nëse jo, një blerës mashtrues mund të ketë akses në të gjitha llogaritë tuaja të mediave sociale dhe të dhënat financiare, si dhe videot dhe fotot tuaja personale, duke i lejuar ata të shikojnë fotot ose videot tuaja private, apo edhe të marrin informacionin tuaj personal.

Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022

Kur fshini të dhënat, ato nuk janë të aksesueshme përmes ndërfaqes tuaj të iPhone, megjithatë, ato nuk fshihen plotësisht nga ruajtja e iPhone. Për të fshirë të gjitha cilësimet dhe përmbajtjen tuaj nga ruajtja juaj, fshini iPhone tuaj.

Për shembull, mund ta fshini iPhone-in tuaj përpara se të jetë koha e ofroni për shitje ose për t'ia dhënë një bamirësie. Nëse dëshironi të ruani të dhënat tuaja si dhe cilësimet bëni kopje rezervë të iPhone tuaj përpara se ta fshini atë.

Ju mund ta fshini iPhone tuaj duke përdorur Cilësimet. Nëse nuk jeni në gjendje të hapni Settings ose të hapni aplikacionin Settings, mund të përdorni një kompjuter për të fshirë iPhone tuaj.

1. Fshini të gjitha cilësimet dhe përmbajtjen nga iPhone

 • Zgjidhni Cilësimet > Të përgjithshme > Transferoni ose Rivendosni iPhone tuaj.

Shënim: Nëse po përpiqeni të fshini iPhone-in tuaj për hir të zëvendësimit të tij me një iPhone krejt të ri që tashmë e keni në dispozicion, mund të përdorni hapësirën ruajtëse shtesë falas në iCloud për të transferuar aplikacionet dhe të dhënat tuaja në iPhone krejt të ri. 

Filloni duke shtypur Fillo. Ndiqni udhëzimet e shfaqura në ekran, më pas kthehuni te Cilësimet, Transferimi i Përgjithshëm ose Rivendosni iPhone tuaj.

 • Zgjidhni "Fshi të gjithë përmbajtjen" dhe më pas "Cilësimet".

Nëse e rinisin iPhone-in me të gjitha përmbajtjet dhe cilësimet e fshira, ju keni mundësinë ose ta konfiguroni iPhone në një gjendje të re dhe ta riktheni nga kopjet rezervë. Shikoni sa vijon hapat për të ndezur dhe konfiguruar iPhone tuaj.

Shënim: Nëse ju kërkohet të vendosni kodin tuaj të kalimit, por e keni harruar atë, kontrolloni Rivendos kodkalimin. Nëse ju kërkohet fjalëkalimi i Apple ID dhe e keni humbur atë, vizitoni numrin tuaj Rikuperimi i fjalëkalimit në faqen tuaj të internetit të Apple ID.

2. Përdorni një kompjuter për të fshirë të gjitha cilësimet dhe përmbajtjen nga iPhone

Ju mund të përdorni një kompjuter Mac ose Windows për të fshirë të gjitha cilësimet dhe të dhënat nga iPhone juaj dhe për të rikthyer iPhone tuaj në cilësimet e tij të fabrikës dhe më pas instaloni versionin më të fundit të iOS. iOS.

Për shembull, nëse nuk jeni në gjendje të hapni Cilësimet në iPhone tuaj, mund të provoni këtë metodë për të rivendosur iPhone tuaj në cilësimet e fabrikës.

Nëse iPhone juaj fshihet, është e mundur të bëni kopje rezervë të tij. Nëse bëni kopje rezervë, mund ta përdorni këtë kopje rezervë për të rivendosur cilësimet dhe të dhënat tuaja në iPhone ose në një pajisje të re. Check out Rivendosni iPhone duke përdorur kopje rezervë të krijuara në një kompjuter.

a. Lidhni iPhone tuaj me kompjuterin tuaj nëpërmjet kabllit.

b. Zgjidhni të paktën një nga gjërat e mëposhtme:

 • Në shiritin anësor të Finder në Mac tuaj: Zgjidhni pajisjen tuaj, më pas klikoni "Përgjithshme" në anën e sipërme të djathtë të faqes dhe më pas klikoni "Rivendos iPhone".Për të përdorur Finder-in për të kopjuar iPhone tuaj në cilësimet e fabrikës, nevojiten macOS 10.15 dhe versionet e mëvonshme. Për versionet më të vjetra të macOS, përdorni iTunes për të rivendosur iPhone tuaj.
 • në aplikacionin iTunes në një kompjuter Windows: Klikoni butonin iPhone në këndin e sipërm të majtë të dritares së iTunes, më pas klikoni Përmbledhje dhe më pas zgjidhni Restore iPhone.

c. Ndiqni udhëzimet në ekran.

Shikoni këtë artikull të Mbështetjes së Apple Nëse nuk jeni në gjendje të përmirësoni ose riparoni ose rivendosni iPhone, iPad ose iPod tuaj prek

Si të rivendosni cilësimet e iPhone në cilësimet e paracaktuara

Si të bëni një thirrje të drejtë në një numër shtese

Mund t'i rivendosni cilësimet në parazgjedhje, pa i fshirë të dhënat tuaja.

Nëse po kërkoni të ruani preferencat tuaja, mbështetur iPhone tuaj përpara se t'i ktheni ato në cilësimet e paracaktuara. 

Nëse, për shembull, po përpiqeni të zgjidhni një problem, por kthimi i cilësimeve në cilësimet e tyre të paracaktuar nuk funksionon, mund të dëshironi të rivendosni cilësimet që keni pasur më parë duke përdorur kopjen rezervë.

 1. Hapni Cilësimet > Të përgjithshme > Transferoni ose Rivendosni iPhone dhe më pas Rivendosni.
 2. Zgjidhni një zgjedhje:

KUJDES: Nëse zgjidhni "Fshi", ata do të fshijnë opsionin "Të gjitha përmbajtjet" dhe cilësimet "Të gjitha të dhënat tuaja". Check out opsioni Erase në iPhone tuaj.

1. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Vendosni të gjitha cilësimet në zero

Të gjitha cilësimet, duke përfshirë cilësimet e rrjetit, tastet, fjalorin e tastierave, paraqitjen e ekranit bazë, cilësimet e vendndodhjes, cilësimet e privatësisë si dhe kartat Apple Pay - hiqen ose rikthehen në cilësimet e tyre të paracaktuara. Asnjë të dhënë apo media nuk fshihet.

2. Rivendosni Cilësimet e Rrjetit

Ata fshinë të gjitha cilësimet e rrjetit. Emri i pajisjes që ishte renditur në pajisje te "Cilësimet" Të përgjithshme" > "Rreth" ndryshohet në formën e "iPhone" dhe certifikatat e vërtetuara manualisht (si në faqet e internetit) konvertohen në jo të besueshme.

Funksioni roaming i telefonave celularë mund të çaktivizohet.

Nëse ndryshoni cilësimet e rrjetit, rrjetet e përdorura më parë ose profilet VPN që nuk ishin instaluar përmes një profili konfigurimi ose kontrolli të pajisjes celulare (MDM) fshihen.

Wi-Fi çaktivizohet përpara se të ndizet përsëri, duke e ndarë lidhjen tuaj me çdo rrjet që jeni aktualisht në. Është Wi-Fi dhe cilësimet Ask to Join Networks mbeten në vend.

Për të fshirë cilësimet e VPN-së që janë instaluar nga një konfigurim profili Shkoni te Cilësimet, Cilësimet e përgjithshme dhe profilet dhe menaxhimi i pajisjes Zgjidhni profilin që dëshironi të konfiguroni dhe më pas klikoni Heqja e profilit.

Për më tepër, ai heq cilësimet e tjera dhe llogaritë që ofrohen nga profili.

Për të fshirë cilësimet e rrjetit të krijuara nga MDM Për të hequr cilësimet e MDM, shkoni te Settings > General Profiles & Device Management, zgjidhni menaxhimin dhe më pas klikoni Removing Management.

Për më tepër, ai heq certifikatat e tjera dhe cilësimet e ofruara nga MDM. Shikoni "Menaxhimi i pajisjes celulare (MDM)" në Referenca e vendosjes në iOS.

3. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Rivendosja e fjalorit të tastierës

Mund të shtoni fjalë në fjalorin e tastierës tuaj duke refuzuar fjalët që sugjeron iPhone kur kompozoni. Rivendosja e fjalorit fshin vetëm fjalët që keni futur.

4. Rivendosja e paraqitjes së ekranit bazë

Rikthen aplikacionet e integruara në modelin e tyre të paracaktuar në Ekranin bazë.

5. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Rivendosni vendndodhjen dhe privatësinë

Rivendos shërbimin e vendndodhjes si dhe cilësimet e privatësisë në parazgjedhjet.

LEXONI GJITHASHTU:

Si të rivendosni iPhone tuaj në fabrikë

Nëse po kërkoni të fshini plotësisht pajisjen tuaj dhe ta rivendosni atë në cilësimet e fabrikës, duhet të ndiqni disa hapa.

1. Bëni kopje rezervë të iPhone tuaj

Ka një artikull të veçantë që përshkruan si të bëni kopje rezervë të një iPhone Sidoqoftë, ky është versioni i thjeshtuar:

 • Mund të përdorni si iCloud ashtu edhe iTunes (ose The Finder) për të bërë kopje rezervë në pajisjen tuaj iOS.
 • Nëse jeni duke përdorur iCloud, shkoni te cilësimet > rezervimi > cloud dhe sigurohuni që funksioni të jetë i aktivizuar. Për të zbuluar se sa kohë më parë është përfunduar kopjimi i mëparshëm, kontrolloni në opsionin "Back Up Now", ku do të shfaqen data dhe ora. Nëse nuk keni bërë kurrë një kopje rezervë të mëparshme atëherë, thjesht trokitni lehtë mbi lidhjen rezervë Tani dhe kaloni udhëzimet.
 • Për të përdorur iTunes/The Finder për të krijuar kopje rezervë në iPhone ose iPad, do t'ju duhet të lidhni pajisjen ose me PC ose Mac duke përdorur kabllot e karikimit. Thjesht klikoni mbi të për të hapur ikonën e iPhone ose iPad.

2. Rivendosni iPhone tuaj nga fabrika

Nëse jeni të sigurt se i keni rezervuar me sukses të dhënat në iPad ose iPhone dhe iPad, tani jeni në gjendje të kryeni rivendosjen e fabrikës. Kjo do ta fshijë pajisjen. Kjo është arsyeja që të kesh një kopje rezervë paraprakisht është thelbësore.

 • Për rivendosjen e cilësimeve në iPhone ose iPad, shkoni te "Cilësimet", "Të përgjithshme" dhe "Rivendosja", më pas zgjidhni "Fshi të gjithë përmbajtjen dhe cilësimet".
 • Nëse keni një konfigurim rezervë iCloud, iOS do t'ju pyesë nëse dëshironi të bëni ndryshime në të për të siguruar që të mos humbni të dhënat që nuk i keni ruajtur. Ne ju rekomandojmë të ndiqni këtë udhëzues dhe trokitni lehtë mbi "Back Up" dhe më pas fshijeni.
 • Pasi të keni futur fjalëkalimin tuaj (nëse e keni futur një të tillë) do t'ju shfaqet një kuti alarmi me opsionin e fshirjes së iPhone (ose iPad) me ngjyrë të kuqe. Shtypni këtë.
 • Do t'ju kërkohet të plotësoni një fjalëkalim të Apple ID për të konfirmuar procedurën. Më pas do të fshihet dhe do të kthehet në ekranin e parë të konfigurimit që ju është paraqitur kur keni filluar të përdorni pajisjen për herë të parë.
 • Është gjithashtu e mundur të rinisni ose rivendosni plotësisht iPhone ose iPad përmes iTunes dhe Finder (në varësi të faktit nëse pajisja juaj është përmirësuar në macOS Catalina). Kur lidheni me pajisjen tuaj iOS, do të gjeni një buton "Rivendosni iPhone" që do ta rivendosë plotësisht pajisjen.
 • Ju jeni iPhone ose iPad tani është në gjendje të mirë pune.

Çfarë duhet të bëni nëse keni fshirë ose rivendosur telefonin përpara se të bëni kopje rezervë

Nëse jeni të shqetësuar se jeni të shqetësuar se iPhone ose iPad juaj nuk është i rezervuar, mos u frikësoni. Ekziston një mundësi e mirë që të keni disa kopje rezervë për të cilat nuk jeni në dijeni.

Si të rivendosni plotësisht iphone

Zbuloni nëse po rezervoni në iCloud (ju merrni 5 GB hapësirë ​​të lirë ruajtjeje) Shkoni te "Cilësimet" iCloud dhe më pas prekni "Hapësira ruajtëse". Do të duhen disa minuta derisa të shfaqet Menaxhoni hapësirën ruajtëse dhe t'i prekni.

Këtu mund të shihni kopjet rezervë të shumta të pajisjeve iOS (mund të ketë një kopje rezervë për një iPhone të vjetër që mund ta fshini në rast se keni nevojë për më shumë hapësirë).

Një kopje rezervë duhet të deklarojë se është Ky iPhone ose Ky iPad. Nëse trokisni mbi të, do të mund të shihni se çfarë nuk po rezervohet.

Është e mundur të ndizni dhe fikni gjërat për t'u siguruar që ato të mos konsumojnë të gjithë 5 GB. Ose, mund të paguani disa dollarë çdo muaj për të pasur ruajtje shtesë.

Është e mundur të mendohet se disa aplikacione nuk kanë nevojë të jenë kopje rezervë; në fund të fundit, do të jeni në gjendje t'i shkarkoni përsëri përmes App Store pasi e keni tashmë aplikacionin.

Megjithatë, kini parasysh se informacioni mund të përfshijë të dhëna të ruajtura nga lojërat ose çdo preferencë dhe cilësim tjetër që dëshironi të ruani nga humbja.

Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Kontrolloni datën e fundit të rezervuar

Për të zbuluar datën kur është bërë rezervimi i fundit i iPhone-it tuaj, duhet të shkoni te "Cilësimet" dhe të prekni kartën e identitetit pranë pjesës së sipërme të ekranit (ajo do të përfshijë emrin tuaj ose një imazh të fytyrës tuaj). 

Më pas, shkoni te iCloud > iCloud Backup dhe kontrolloni datën e kopjimit dhe kohën kur keni bërë rezervimin më të fundit.

Ka të ngjarë të ketë ndodhur hera e fundit që lidhni iPhone tuaj në karikim dhe lidhni me Wi-Fi. Ndodh automatikisht.

Nëse nuk e përdorni këtë qasje, ju sugjerojmë ta provoni. Vizitoni Cilësimet > [karta juaj e identifikimit> iCloud > ICloud Backup dhe aktivizoni opsionin "iCloud Backup" (çelësi në të gjelbër).

Është mënyra më e lehtë për të kopjuar të dhënat tuaja dhe siguron që të jeni në gjendje t'i rikuperoni të dhënat e ruajtura në smartfonin tuaj kudo që të shkoni - gjithçka që ju nevojitet është një lidhje interneti. internet.

LEXONI GJITHASHTU:

Si të merrni të dhëna nga një iPhone ose iPad i humbur

Megjithatë, nëse nuk gjeni kopje rezervë, ka të ngjarë që nuk do të jeni në gjendje t'i rikuperoni të dhënat pasi t'i keni fshirë ato.

Të dhënat e ruajtura në çdo pajisje iOS kodohen automatikisht.

Në rast urgjence, është e mundur të flisni me personin që është në Apple Genius Bar, por nuk është një ide e mirë për të thënë aspak.

Kjo është e zbatueshme për një fshirje ose rivendosje të plotë, por për skenarë të tjerë si prishja e të dhënave ose mosfunksionimi i pajisjeve, etj., ekspertët mund të jenë në gjendje të ndihmojnë.) Ai gjithashtu përsërit sugjerimin tonë për të kopjuar shpesh të dhënat tuaja.

Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Si të rivendosni iPhone tuaj

Nëse e keni fshirë përmbajtjen e telefonit që dëshironi të përdorni për një kohë të gjatë, mund ta rivendosni përmbajtjen në telefonin tuaj duke përdorur kopjen rezervë. Ja se si:

1. Nëpërmjet iCloud Backup

Pas përfundimit të rivendosjes së fabrikës, do t'ju duhet të konfiguroni cilësimet e iPhone tuaj në të njëjtin rend që nga fillimi:

 • Nisni iPhone-in dhe më pas futni informacionin tuaj kur ju kërkohet, duke përfshirë fjalëkalimin tuaj të WiFi, dhe vazhdoni derisa të mbërrini në faqen që ju pyet se si dëshironi të konfiguroni iPhone-in tuaj'.
 • Tani do të keni tre opsione për konfigurimin si "Rivendosja e re e iPhone" duke përdorur "Backup" iCloud ose "Rivendos" nga një kopje rezervë e iTunes. Zgjidhni opsionin iCloud. Pas kësaj, do t'ju kërkohet informacioni i llogarisë suaj iCloud.
 • Pasi ta keni bërë këtë dhe t'i keni pranuar ato kushte, atëherë iPhone juaj do të fillojë të rivendosë të gjithë informacionin tuaj.

Natyrisht, kjo mund të marrë shumë kohë kur keni shumë kopje rezervë ose interneti nuk është mjaftueshëm i shpejtë, prandaj mos e bëni këtë kur jeni në nxitim.

Pasi të ketë përfunduar kopjimi, kur të përfundojë kopjimi, iPhone juaj do të riniset dhe më pas do të fillojë detyrën më të madhe të shkarkimit të të gjitha aplikacioneve tuaja.

2. Si të rivendosni plotësisht iPhone 2022: Nëpërmjet iTunes ose Finder Backup

 • Në përputhje me udhëzimet e iCloud që kemi përshkruar më parë duke ndjekur hapat për në "Konfiguro ekranin e iPhone". Pas kësaj, zgjidhni të rivendosni në iTunes.
 • Do t'ju kërkohet të lidheni me iTunes dhe më pas të lidhni iPhone dhe do t'ju shfaqet një ndërfaqe në iTunes që ju jep mundësinë e rivendosjes së kopjeve rezervë. Zgjidhni Vazhdo dhe iPhone do të konfigurohet menjëherë, me programet që do të rikthehen në kopjen rezervë të iTunes.
 • Pas përfundimit të procesit, sistemi do të pastrohet rishtas. Ka të ngjarë që çdo problem që keni pasur më parë do të jetë në të kaluarën.
 • Nëse po përdorni macOS Catalina, iTunes do të pushojë së ekzistuari në sistemin tuaj. Sidoqoftë, funksionet e mësipërme kryhen nga Finder. Ndiqni udhëzimet e sakta brenda aplikacionit.

Metodat për të rivendosur iPhone 6 Fabrika pa fjalëkalim

1. Zgjidhja e parë: Rivendosja në fabrikë iPhone 6 pa kodkalim nëpërmjet Find My iPhone

Këtu janë disa pika për t'u marrë parasysh përpara se të filloni.

 • Ky opsion funksionon vetëm me pajisjen me funksionin e aktivizuar "Find My iPhone" të aktivizuar.
 • Ai do të fshijë nga distanca të gjithë skedarët e medias dhe do të rivendosë të gjitha opsionet si në iPhone ashtu edhe në iPad. Megjithatë, ju jeni në gjendje rivendosni kopjet rezervë në një iPhone në rast se e kërkon.
 • Nëse iPhone juaj nuk funksionon ose është i fikur Rivendosja e fabrikës do të fillojë herën tjetër, kur është i lidhur me internetin.
 • Nëse identifikoheni duke përdorur Apple ID në një pajisje të re ose shfletues uebi, do t'ju duhet të verifikoni identitetin tuaj duke përdorur kodin e kalimit dhe kodin e verifikimit prej gjashtë shifrash. Kjo do të thotë që ju duhet të vendosni kodin në pajisjen që po përdorni.

Hapi 1. vizitë icloud.com në një shfletues interneti. Futni Apple ID dhe kodkalimin > Klikoni "Identifikohu". Keni harruar fjalëkalimin tuaj të iPhone? Dëshiron ta rregullosh përpara se të bësh rivendosjen e fabrikës?

Hapi 2. Shkoni te Find My iPhone > Nëse ju kërkojnë, shkruani fjalëkalimin për llogarinë tuaj dhe klikoni "Identifikohu".

Hapi 3. Zgjidhni "Të gjitha pajisjet" > Zgjidhni pajisjen që dëshironi të rivendosni. Klikoni "Erase iPhone/iPad" > Kliko "Erase".

2. Zgjidhja e dytë: Rivendosja e fabrikës së iPhone 6 pa kodkalim nëpërmjet EaseUS MobiUnlock

Duke përdorur një zhbllokues të besueshëm iOS, EaseUS MobiUnlock është një metodë e ndryshme efikase për të kryer rivendosjen e fabrikës së iPhone 6 pa fjalëkalim.

dhuratë për iphone 13 pro max

Ndryshe nga iCloud, EaseUS MobiUnlock nuk kërkon as një kod kalimi dhe as një veçori "Gjeni iPhone tim" për t'u aktivizuar. Pas rivendosjes, do të fshijë të gjitha sendet tuaja personale të ruajtura në iPhone. Është shumë e thjeshtë për t'u përdorur.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të bashkoni iPhone tuaj me një kompjuter dhe të zgjidhni "Zblloko ekranin iOS" nga ndërfaqja "Zblloko ekranin e iOS" nga menyja Më pas, do të jeni në gjendje të anashkaloni iPhone-in tuaj që do të shkyçet brenda pak kohësh. sekonda.

Për më tepër, ai ofron shumë përfitime, të cilat do t'i diskutojmë më poshtë.

 • Është e mundur të hapësh ekranet e kyçjes së iPhone dhe iPad me vetëm disa klikime.
 • Ai funksionon për të gjitha pajisjet iOS, duke përfshirë iPhone 6/6s/7/8/8 Plus/X/XS/XR në shumicën e versioneve iOS, përfshirë iOS 13 më të fundit.
 • Nuk ka nevojë për njohuri teknike që dikush mund ta përdorë atë.

Hapi 1. Lidhni iPhone, iPad ose iPod me kompjuterin tuaj duke përdorur një kabllo USB. Hapni EaseUS MobiUnlock. Kliko butonin "Start".

Hapi 2. Zgjidhni softuerin e duhur iOS për pajisjen dhe më pas zgjidhni "Shkarko Firmware". Ju gjithashtu mund të zgjidhni "Zgjidh" në fund të ekranit për të zgjedhur firmuerin aktual të disponueshëm, në rast se e keni shkarkuar më parë.

Hapi 3. Pasi të keni shkarkuar firmuerin, zgjidhni “Verify Firmware” për të vazhduar.

Hapi 4. Pastaj ju duhet të klikoni "Shkyç". Në një dritare të dytë paralajmëruese, shkruani detajet e kërkuara në kuti. Pastaj klikoni përsëri "Shkyç".

Hapi 5. Procesi i shkyçjes do të marrë pak kohë për t'u përfunduar. Pas kësaj, ju do të jeni në gjendje të rivendosni iPhone tuaj, si dhe iPad-i fshihet dhe rikthehet në cilësimet e tij origjinale.

3. Zgjidhja e tretë: Si të rivendosni iPhone në cilësimet e fabrikës pa kodkalim në modalitetin e rikuperimit

Nëse e keni sinkronizuar iPhone-in tuaj nëpërmjet iTunes dhe iTunes, mund të përdorni iTunes për të rikthyer iPhone në cilësimet e paracaktuara. Vlen të përmendet se kjo metodë mund të shkaktojë humbje të të dhënave.

Nëse ende po kërkoni të ruani informacione në iPhone tuaj, sigurohuni që të bëni kopje rezervë të iPhone ose tabletit në kompjuterin tuaj përpara kohe. Vendosja e iPhone tuaj në modalitetin e rimëkëmbjes do të jetë opsioni përfundimtar për të rivendosur iPhone tuaj në cilësimet e fabrikës.

 • Hapi 1. Shkarkoni dhe hapni versionin më të fundit të iTunes në kompjuterin tuaj personal.
 • Hapi 2. Fikni telefonin tuaj iPhone 6 dhe vendoseni në Recovery Mode duke shtypur butonin Home dhe më pas butonin Power derisa të shfaqet ikona "Connect to iTunes".
 • Hapi 3. Më pas, do të hapet një ekran (si më poshtë) duke ju kërkuar të "Rivendosni" ose "Përditësoni" iPhone tuaj. Zgjidhni "Rivendos".
 • Hapi 4. Pastaj prisni derisa iPhone 6 të rivendoset në cilësimet e fabrikës. Pasi të jetë bërë kjo, mund ta konfiguroni iPhone 6 tuaj të jetë krejt i ri.

LEXONI GJITHASHTU:

Mund të rivendosni cilësimet e fabrikës së iPhone tuaj duke përdorur njërën nga këto metoda. Sigurohuni që të keni një kopje rezervë të telefonit tuaj në rast se hasni një problem ku fshirja e iPhone tuaj është alternativa juaj e vetme.

Shpresojmë që kjo të ishte e dobishme për ju. Bëni mirë të lini një koment dhe ta ndani këtë artikull me të tjerët. Gjithashtu, merrni parasysh abonimin, kështu që do të njoftoheni për postimet e reja. 

Shto një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *