Sa vlen Adidas? Vlera neto e Adidas AG 2010-2023

Si një adhurues i madh i kësaj marke të madhe, mund të keni pyetur veten se sa vlen Adidas, Epo ju nuk jeni vetëm. Lexoni këtë artikull për të ditur se sa shumë ka bërë kjo kompani gjatë viteve.

Sa vlen Adidas?

Vlera neto e Adidas, një prej kompanive më të njohura në botë, është diçka që shumë njerëz janë të interesuar ta dinë. Pra me të vërtetë sa para vlen Adidas?

Adidas është mjaft i rëndësishëm në botën atletike pasi ato janë një prej tyre top mode gjigantët e ngarkuar me dizajnimin e rrobave, fanellat dhe këpucët e veshura nga atletët.

Ata kanë nën kujdesin e tyre atletë të klasit botëror si Mo Salah, Paul Pogba, Lionel Messi dhe të tjerë. Ekipet e mëdha sportive duke përfshirë Manchester United, Real Madrid, Juventus dhe Arsenal sponsorizohen prej tyre.

Përmbledhja e Profilit të Kompanisë

EmërAdidas
pronarAdi dassler
I themeluar1924
CEOKasper Rorsted
Networth i CEO$ 70 milion
Paga e CEO$ 7.23 milion
Vlera neto e kompanisë20.19 miliardë dollarë
Shumica e ShitjeveKina e Madhe
Të ardhurat$ 22.38 miliardë

Sa vlen Adidas?

Sipas Macro Trends, vlera neto e Adidas është e lidhur në 20.19 miliardë dollarë. Kjo nuk është tronditëse sepse marka deklaroi se 2022 ishte një vit i shkëlqyer.

Korporata tha në një deklaratë se shitjet e saj u rritën me 16% dhe se të ardhurat e saj u rritën me 15% në 21.234 miliardë euro në 2021.

Marzhi bruto i kompanisë u përmirësua në 50.7% në të njëjtin vit, me 0.7 pikë përqindjeje. Me gjithë këtë në mendje, biznesi u përpoq të performonte më mirë në 2023.

Është llogaritur se e tyre të ardhurat e shitjes është rritur me 16%. Kjo është një arritje e jashtëzakonshme sepse të ardhurat e tyre totale u rritën me 15%. Ata gjenerojnë 22.38 miliardë dollarë të ardhura.

Vlera neto e CEO të Adidas 

Kasper Rorsted shërben si CEO i kompanisë. Ai shërben gjithashtu në bordin ekzekutiv të organizatës.

Ai është ekzekutivi më i paguar në korporatë për shkak të pagës së tij të madhe prej rreth 7.23 milionë dollarë. Pasuria neto e 58-vjeçarit mendohet të jetë rreth 70 milionë dollarë.

Kush është pronari i Adidas? 

Kompania u themelua nga Adi Dassler në gusht 1949 pas një deshtimi në 1924.

Filloi me 47 punonjës në Herzogenaurach, Gjermani, në përpjekjen e tij për t'u dhënë atletëve pajisjet më të mira sportive. Adi Dassler fitoi medaljet e para të arta në Amsterdam në 1928 dhe në Berlin.

Lexoni gjithashtu:

Sa fitoi marka nga Yeezys?

Sa fitoi marka nga Yeezys?

Sipas New York Post, Jonathan Komp, një analist i Baird, llogariti se marka po gjeneronte rreth 1.8 miliardë dollarë të ardhura vjetore si rezultat i partneritetit.

Grupi gjithashtu pranoi në deklaratën se ata kishin parashikuar se Adidas do të "kishte një ndikim të dëmshëm afatshkurtër" në përfitimin neto të kompanisë në 2022 deri në 250 milionë euro.

Ye, pasuria neto e të cilit ra nga 1.5 miliardë dollarë në 400 milionë dollarë si rezultat i blerjes, është prekur gjithashtu. Ai nuk është më i listuar në mesin e Forbes miliarderë.

Të ardhurat neto të Adidas AG 2010-2023

Të ardhurat neto të kompanisë janë fitimi ose humbja neto e kompanisë pasi të gjitha të ardhurat, shpenzimet dhe zërat e të ardhurave janë llogaritur.

  • Të ardhurat neto të kompanisë për tremujorin që përfundon më 30 shtator 2022 ishin $ 0.349B, Një 69.13% rënie vit pas viti.
  • Të ardhurat neto të Adidas AG për dymbëdhjetë muajt që përfundojnë më 30 shtator 2022, ishin $ 1.424B, Një 41.39% rënie vit pas viti.
  • Të ardhurat vjetore neto të Adidas AG për vitin 2021 ishin $ 2.503B, Një Rritja 407.31% nga 2020.
  • Të ardhurat neto vjetore të kompanisë për vitin 2020 ishin $ 0.493B, Një 77.7% rënie nga 2019.
  • Të ardhurat vjetore neto të Adidas AG për vitin 2019 ishin $ 2.213B, Një Rritja 10.1% nga 2018.

Kompania mendon se viti 2023 është një vit premtues dhe pritet të përfundojë me një notë të lartë pas vitit të saj fiskal.

Kush zotëron më shumë aksione të Adidas

Thuhet se Manning and Napier Advisors LLC ka më shumë aksione se aksionerët e tjerë të kompanisë.

Një total prej 173087 aksionesh janë në pronësi të tyre, që kap vlerën e 8.5 milionë dollarëve, që është shumë e madhe. Pronari i dytë më i lartë i aksioneve është BBR Partners LLC, i cili gjithashtu vlen 7.74 milionë dollarë.

Cilat janë aktivet totale të Adidas?

Asetet totale të kompanisë për tremujorin që përfundoi më 30 qershor 2022, u vlerësuan në 22.693 miliardë dollarë.

Krahasuar me 26.19 miliardë dollarë në vitin e kaluar, kjo është një rënie.

Përfundim

Të dish se sa vlen kjo kompani, veçanërisht pasi ajo filloi të operojë që atëherë, është mjaft emocionuese.

Kompania duket se po forcohet vit pas viti, megjithëse me humbje të vogla. Ajo rikthehet qartë.

Posts ngjashme

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *